Miesięczne archiwum: grudzień 2013

Życzenia świąteczne

„Skacze Aniołek, skacze po chmurkach,

niesie życzenia w anielskich piórkach.

Niesie w plecaku bombki i świeczki,

a w walizkach złote dzwoneczki.

Przy tej pięknej sposobności

i my życzymy Wam radości

niech święta radością wypełnią Wasz dom

a Nowy Rok doda blasku Waszym dniom”

Wigilia w przedszkolu

Jedna z form pracy naszego przedszkola, mającą na celu wprowadzenie dzieci w świat wartości i dziedzictwa kulturowego jest organizowanie różnego rodzaju uroczystości przedszkolnych. Niektóre bowiem zwyczaje nie przekazywane z pokolenia na pokolenie z biegiem lat zanikają, ulegają zapomnieniu, dlatego ważnym jest, aby od najmłodszych lat przybliżać dzieciom polskie tradycje, obyczaje.

Przygotowania do świąt w przedszkolu

Okres przedświąteczny to czas intensywnych przygotowań do świat. Nauczycielki na różne sposoby zapoznawały dzieci z obyczajami nawiązującymi do tradycji Świąt Bożego Narodzenia kultywowanymi w naszym regionie.

Wesołych Świąt

Nadziei  by nie opuszczała,

radości – by rozweselała,

miłości – by obrodziła,

dobroci – by zawsze była… .

życzymy z okazji

Śwt Bożego Narodzenia

i Nowego Roku

społeczność przedszkolna

Św. Mikołaj w przedszkolu

Przez cały rok dzieci czekają na niesamowitego Gościa, który zna marzenia wszystkich dzieci. Tego dnia już od rana przedszkolaków nurtowały te same pytania: Czy przyjedzie Mikołaj?, Czy trafi do naszego przedszkola?, O której godzinie przyjedzie?… Pytaniom nie było końca, aż wreszcie z dalekiej krainy  w czerwonym ubraniu z długą siwą brodą, laską, jak zwykle życzliwy i uśmiechnięty pojawił się wyczekiwany Gość. Zmęczony po długiej podróży usiadł na przygotowanym specjalnym miejscu, a dzieci z ogromną radością przywitały Św. Mikołaja śpiewając piosenki i recytując wiersze.

Konkurs „Eko-liderzy”

Nasze przedszkole wzięło udział w konkursie na tytuł „Eko-lidera 20-lecia”, ogłoszonym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Po ocenie ankiety konkursowej zostaliśmy zaproszeni na Galę Konkursowa do Opery Krakowskiej w dniu 15 listopada 2013r.

Zajęcie otwarte w grupie dzieci starszych

Dnia 27 XI odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców dzieci 5-, 6-letnich. Podczas zajęcia dzieci wykazywały się zdobytą wiedzą na temat pracy krawcowej  oraz umiejętnościami z zakresu: analizy i syntezy słuchowej, edukacji matematycznej (tworzenie zbiorów, przeliczanie, porównywanie długości i szerokości, odczytywanie symboli), spostrzegawczości wzrokowej,  czy sprawności manualnej. Uwieńczeniem zajęć było wspólne wykonanie skarpet Św. Mikołaja, które powieszone w sali czekają na prezenty.

Zajęcie otwarte w grupie dzieci młodszych

Dnia 21 XI odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców w grupie dzieci młodszych, w czasie którego rodzice mieli możliwość zaobserwowania swojego dziecka na tle grupy. Tematem oraz głównym celem zajęcia było poszerzenie sposobów pożytecznego spędzania czasu wolnego w deszczowe dni, jak również rozwijanie procesów poznawczych, ekspresji słownej, plastycznej, twórczego myślenia. W zajęciu wystąpiła korelacja treści z różnych dziedzin wychowania. Dzieci były aktywne, zainteresowane, chętnie i starannie wykonywały polecenia oraz zadania.

Zabawa „Andrzejkowa”

W naszym przedszkolu nie brakuje okazji do wspólnej zabawy. Jak co roku, tak i tym razem mieliśmy „Andrzejki” – dzień dobrej zabawy, wróżb i czarów, a wszystko po to, by poznać zwyczaje kultywowane w naszym regionie.

Na początku dzieci zostały zapoznane z historią i znaczeniem tego dnia, a potem były już tylko wróżby, m.in.: „Serca z imionami”, „Wędrujące buty”, „Kim będę?” , „Koło podróży”, itp. Jednak najwięcej radości i wrażeń dostarczyło lanie wosku przez magiczny klucz. Wróżby przeplatane były pląsami i tańcami przy muzyce oraz słodki poczęstunek.

Grudzień – grupa młodsza

TEMATY TYGODNIA:

1. POWITANIE ŚW. MIKOŁAJA.
  2. UMIEM WIELE ZROBIĆ SAM.
  3. ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA.