Fotki

bbbl bbbr

Przedszkole Małych Odkrywców

Dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w Ogólnopolskim konkursie  „” organizowanym przez Studium Prawa Europejskiego. Celem konkursu jest rozbudzanie ciekawości świata i chęci aktywnego poznawania przyrody, rozwijanie wrażliwości przyrodniczej i ekologicznej, kształtowanie umiejętności prawidłowego prowadzenia eksperymentów i obserwacji oraz kształtowanie postaw proekologicznych wśród przedszkolaków.

Konkurs polegał na wykonaniu poszczególnych zadań przewidzianych w regulaminie.

Realizując owe zadania zorganizowano w naszym przedszkolu konkurs plastyczny „Dziecko w świecie przyrody”,  poprzedzony słuchaniem wiersza „Idźmy leśną ścieżką” H. Bechlerowej oraz rozmową na temat: Co to jest przyroda?, zainteresowania światem przyrody i  sposobów  dbania o przyrodę. Przedszkolaki w swoich pracach przedstawiały różne miejsca, gdzie zobaczyły, bądź spotkały coś ciekawego, co ich zachwyciło, a zarazem jest elementem świata przyrody. Zorganizowaliśmy wystawę prac i wyłoniliśmy zwycięzców. Przyznano I, II, III miejsce oraz trzy wyróżnienia.

Przeprowadzono z dziećmi szereg zajęć z zakresu edukacji ekologicznej „ Las to dom zwierząt”, gdzie poznawały  nazwy wybranych gatunków drzew liściastych, iglastych, wielowarstwową budowę lasu, mieszkańców lasu. Dzieci oglądały przez lupę gałązki jodły, świerka, sony, dotykały igieł, szyszek oraz dowiadywały się ciekawostek na temat drzew i ich owoców.  Wykonaliśmy eksperyment z szyszką. Wspólnie ustaliliśmy zasady właściwego zachowania się w lesie. Ponadto  dzieci poznały korzyści, jakie daje las. Na zakończenie zajęcia wykonaliśmy pracę zbiorową „Las” oraz posadziliśmy drzewko w ogrodzie przedszkolnym. Sadząc drzewko w ogrodzie przedszkolnym przyłączyliśmy się do obchodów Światowego Dnia Drzewa. Poprzez takie działania propagujemy ideę sadzenia i pielęgnacji drzew, wskazujemy na bezcenną rolę lasu w życiu człowieka oraz konieczność ochrony środowiska leśnego.

W dniu 24.09.2018 r. dzieci z przedszkola wzięły udział w akcji „Sprzątania świata”, poprzedzonej rozmową na podstawie ilustracji na temat właściwych i złych zachowań ludzi wobec przyrody i konsekwencji tych zachowań dla świata przyrody. Wyruszyliśmy w trasę zabierając oznakowane worki foliowe i rękawiczki. Dzieci z dużym zapałem i dokładnością sprzątały okolicę przedszkola. Wrzucały śmieci do odpowiednich worków.  Należy już od najmłodszych lat wdrażać dzieci do świadomej segregacji śmieci, uczyć szacunku do otaczającego świata przyrody, kształtować poczucie odpowiedzialności za stan środowiska.

Zorganizowano w naszym przedszkolu projekt badawczy „ Smakołyki skrzydlatych przyjaciół”. Dzieci poznały ptaki, sposoby dokarmiania zimą, a także ich przysmaki. Następnie rozsypaliśmy karmę dla wróblowatych do trzech karmników i umieściliśmy w ogrodzie przedszkolnym. Po kilku dniach zabarwiliśmy karmę w trzech kolorach: niebieskim czerwonym, zielonym i rozsypaliśmy ponownie do karmników, obserwowaliśmy naszych gości oraz ilość zjedzonego pokarmy. W ten sposób uwrażliwiamy dzieci na potrzebę dokarmiania ptaków zimą.

W dniu 22.11.2018 r. zorganizowano konkurs plastyczny zgodny z ideą upcyklingu, poprzedzony rozmową na temat segregowania śmieci, znaczenia segregacji śmieci, z podkreśleniem  faktu, iż z niektórych wykorzystanych przedmiotów możemy zrobić coś nowego. Wśród wykonanych prac były: skarbonki, koszyki, doniczki, organizery na książeczki, na flamastry, flakoniki ozdobne, bransoletki, korale, kukiełki do przedszkolnego teatrzyku oraz zabawki- rakiety z butelek plastikowych,  korale i łańcuchy na choinkę z kolorowych nakrętek i rajstop. Dzieci pracowały z dużym zaangażowaniem i starannością. Były to zajęcia rozwijające u dzieci nie tylko zdolności twórcze i manualne ale przede wszystkim rozwijające świadomość ekologiczną związaną z ponownym wykorzystaniem posegregowanych odpadów. W ten sposób kształtujemy u młodego pokolenia postawę troski o środowisko naturalne.

Prowadzimy w naszym przedszkolu zbiórkę surowców wtórnych trzech rodzajów: butelek plastikowych, nakrętek, baterii. Butelki odbiera od nas Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Szerzynach. Nakrętki jeden z rodziców zadeklarował się odwozić do rodziny chorego Kubusia na sfinansowanie rehabilitacji. Zużyte baterie odbierał będzie Zakład ARGO-FILM w Tarnowie.

Realizując zadania konkursowe nasi wychowankowie poszerzyli swoje zainteresowania, wzbogacili wiadomości na temat świata przyrody, dbania o środowisko, nabyli umiejętność prawidłowego prowadzenia eksperymentów i obserwacji. Na pewno wdrażając dzieci do wykonywania takich zadań, działań kształtujemy u nich postawy proekologiczne, uczymy ich szacunki do otaczającego świata przyrody, wyzwalamy chęć poszukiwania, a także pomagamy rozwijać talenty i predyspozycje naszych wychowanków.

Start » Przedszkole Małych Odkrywców » Przedszkole Małych Odkrywców
DSC05333.jpg
P1142796.jpg
P1142798.jpg
P1142800.jpg
P1142807.jpg
PC202744.jpg
PC202752.jpg
PC202756.jpg
PC202758.jpg
PC202764.jpg
PC202765.jpg
PC202768.jpg
PC202780.jpg
PC202781.jpg
1.jpg
2.jpg
3.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
P1142809.jpg
P1222828.jpg
PB061926.jpg
PB061931.jpg
PB061932.jpg
PB061938.jpg
PB081951.jpg
PB302391.jpg
PB302396.jpg
PB302400.jpg
PB302401.jpg
PB302403.jpg
PB302404.jpg
PB302410.jpg
PB302412.jpg

 

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.