Miesięczne archiwum: grudzień 2012

Wigilijny wieczór

W naszym przedszkolu już od kilku lat preferuje się organizowanie spotkania wigilijnego z udziałem dzieci i rodziców. Taka uroczystość stanowi okazję do pogłębiania więzi uczuciowych między najbliższymi, a także jest jedną z form współpracy przedszkola z rodzicami.

W tym roku Wigilia odbyła się w sobotę 15 grudnia w budynku OSP w Szerzynach. Honorowym gościem była Pani Pedagog z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Tuchowie, która wygłosiła dla rodziców prelekcję na temat: „Jak wychowywać dzieci, by czuły się bezpiecznie w rodzinie i w środowisku przedszkolnym”. Dalszą część spotkania wypełniły występy przedszkolaków. Grupa dzieci młodszych w pięknych przebraniach przeniosła gości w zaczarowany zimowy świat i wprowadziła nastrój świąteczny, prezentując przedstawienie „Po choinkę”  oraz piosenki o tematyce świąteczno- zimowej. Natomiast grupa dzieci starszych przygotowała „Jasełka”, na których nie zabrakło Maryi, Józefa, Aniołów, Mędrców oraz Gwiazdek i Pasterzy. Mali aktorzy wzbudzili zachwyt i podziw

Warsztaty szkoleniowe

W przedszkolu odbyły się warsztaty szkoleniowe dla całego personelu z zakresu znajomości zasad właściwego zachowania się w sytuacjach zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu dzieci. Głównym tematem spotkania było poznanie sposobów udzielania pierwszej pomocy w przypadku: stłuczeń, złamań, krwotoków, omdleń, czy utraty przytomności występujących zarówno u dorosłych, jak i dzieci.

Spotkanie prowadzili strażacy OSP w Szerzynach- p. Michał Mitoraj i p. Jakub Sokulski (student Ratownictwa Medycznego), a przebiegało ono w  kilku etapach. Najpierw część teoretyczna z wykorzystaniem sprzętu audiowizualnego, po czym część praktyczna, podczas której strażacy zademonstrowali prawidłowy tok postępowania podczas resuscytacji. Następnie kolejno wszyscy uczestnicy instruowani przez prowadzących wykonywali poszczególne czynności udzielania pierwszej pomocy oraz przywracania akcji krążeniowo- oddechowej i ułożenia w „pozycji bezpiecznej”. Do ćwiczeń wykorzystano fantomy różnej wielkości.

Zajęcia zwiększyły kompetencje personelu, a tym samym bezpieczeństwo dzieci przebywających w przedszkolu,

Wizyta Świętego Mikołaja

Dzień Świętego Mikołaja, to czas magii, czas obdarowania prezentami. Wszystkie dzieci bardzo przeżywają ten dzień – czekając na „niespodziankę”. W naszym przedszkolu również tego dnia pojawił się magiczny gość, którego dzieciaki wyczekiwały z utęsknieniem. Już od samego rana nasłuchiwały, czy nie słuchać dźwięku dzwonka św. Mikołaja. Na to spotkanie dzieci przygotowywały się od dłuższego czasu. Wcześniej nauczyły się wielu piosenek i wierszy, którymi przywitały dostojnego gościa, gdy wkroczył do sali z workiem pełnych prezentów. Paczki z niespodziankami trafiły do wszystkich przedszkolaków, a dzieci podziękowały za prezenty, pożegnały się z gościem i zaprosiły go do odwiedzin w przyszłym roku. Spotkanie z Mikołajem upłynęło w bardzo miłej i radosnej atmosferze, wywołało wiele wzruszeń i na długo zapamiętanych przeżyć.

Grudzień – grupa młodsza

TEMATY TYGODNIA:

1. UMIEM WIELE ZROBIĆ SAM.
  2. JESTEM SAMODZIELNY.
  3. JUŻ ŚWIĘTA.

Grudzień – grupa starsza

Tematy kompleksowe:
Czekamy na św. Mikołaja
Zimą pomagamy zwierzętom.
Coraz bliżej święta.

Andrzejkowy wieczór wróżb i czarów

Andrzejki, to wieczór wróżb doprawianych w wigilię św. Andrzeja. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylając wrota do nieznanej przyszłości. Tradycja wróżenia w wigilię św. Andrzeja jest głęboko zakorzeniona w naszej ludowej tradycji.
Okazją, by dowiedzieć się co czeka nas w przyszłości było spotkanie andrzejkowe zorganizowane dla przedszkolaków i ich rodzin w miniony czwartek (29. X. 2012r.).
Prawdziwa zabawa andrzejkowa musi być pełna wróżb i niespodzianek: lanie wosku przez klucz, wyścig butów, czarodziejskie talerze z ukrytymi zawodami, wrzucanie grosika do studni. Nie zabrakło przekłuwania serduszek z imionami oraz wróżenia za pomocą wirującej butelki. Nad całością czuwał sztab „czarownic” z miotłami.
Dzięki tym tradycyjnym elementom andrzejek, dzieci z rodzicami mogły pobawić się w poznawanie swojej przyszłości, co dostarczyło obecnym wielu przeżyć i emocji. Spotkanie było również okazją do rozbudzenia chęci poznawania polskiej tradycji ludowej, służyło również wzmocnieniu więzi emocjonalnej